Jag tänkte jag måste hitta min egen "ekonomi middag", som jag hade ännu en stormarknad missfoster ut medan du tittar på min livsmedels kvitto skriva ut och krypa ner två fot bakom registret . Hemma med mottagandet framför mig, bestämde jag mig för att crunch några siffror för att se om jag kunde försörja min familj på fyra personer för mindre än $ 100 per vecka. Omdömen
Skulle det vara möjligt att göra 84 måltider för mindre än $ 100? Med utrymme för att skona, visar det sig. Enligt mina beräkningar, skulle vi kunna göra det på $ 72,38. Vi skulle gråta av tristess efter Dag 2.
Men vi skulle inte vara hungrig. Omdömen
Om vi åt spannmål och mjölk till frukost, en PB & J och ett äpple för lunch, och proteinberikade pasta med butik- märke marinara och ett par morötter pinnar och broccoli eller gröna bönor till middag, skulle vi kunna få med på $ 10,34 per dag. Omdömen
[Se Så här Stretch din mat budget] Omdömen
Jag kommer inte tråka ut er med matte, men denna måltid plan skär ut alla extrafunktioner.
Inga mellanmål, ingen OJ, ingen ekologisk mjölk på $ 5,99 per gallon, ingen parmesanost beströdda ovanpå det pasta, ingen frusen yoghurt på natten framför DWTS. Mannen bruna påsar den till kontoret. Jag ska erkänna att jag ingår mitt kaffe, på $ 2,15 per vecka, eftersom jag anser att det är nödvändigt, tillsammans med mjölk för barnen vid varje måltid. Omdömen
Den här övningen har varit en ögonöppnare för mig. Nu när jag vet att vår familjs kanon middag kostar $ 3,40, jag ser de livsmedel som jag trodde var billig (som en stor pizza för $ 10) är dyr i jämförelse.
Och livsmedel som jag visste var dyra, såsom en $ 10 biff, fisk som är $ 14 per pund, eller deli kött på $ 8,99 per pund, nu verkar topp dollar. Omdömen
En del av splurges, liksom ekologisk mjölk, jag "d väljer att lägga igen. Men det paket av Pepperidge Farm Nantuckets gör mer till den nedersta raden (båda botten linjer, verkligen) än jag har brydde sig, fram till nu, att inse.
Omdömen
[Se världens dyraste Fast Food] Omdömen
För att komma ur vår pasta rut, konsulterade jag med Leslie Bonci, en dietist hos University of Pittsburgh Medical Center, om andra näringsrika livsmedel som packa en hel del av bang för buck . Här är vad hon föreslog:
• Ägg: 99 cent per dussin, kan vara frukost, lunch, middag eller hårdkokta för snacks Omdömen
• Inlagda bönor, som njurar eller kikärter. 79 cent för en 16-uns burk.
• En fem pund rostning kyckling ($ 5) skul